Zavist izčrpava odnose in tipične fraze tistih, ki do nas doživljajo to negativno čustvo, so pogosto žaljive in lažne, saj skušajo uničiti naše uspehe. Zavist je eno tistih čustev, ki vas v notranjosti utrujajo in ki jih pogosto skušate za vsako ceno skriti, prav zato, ker je nekaj izjemno negativnega. Vendar nekako na koncu to izrazimo – tudi nehote – s tipičnimi besednimi zvezami, katerih namen je zadeti predmet zavisti, pogosto znanca, prijatelja, celo sorodnika. Res obstajajo besede, stavki, ki razkrinkajo jezik tistih, ki nas poskušajo prizadeti, zaslepljeni od zavisti.

Besede lahko bolijo bolj kot orožje, to vemo, še posebej, če jih izgovorimo, ne iz pravega razloga, temveč zato, ker smo preprosto polni zavisti. Najslabše se počutimo, ker je človek, ki jih izreče, pogosto oseba, ki nam je blizu, oseba, ki ji zaupamo in do nje nekaj čutimo. In kako se ta negativnost izraža? S stavki, katerih namen je raniti na subtilen način, torej brez prevzemanja polne odgovornosti za odkrito napadanje ali kritiziranje druge osebe. Ker je pogosto cilj teh besednih zvez omalovaževanje našega uspeha, naših sposobnosti, našega “bogastva”. Z besedami polnimi zavisti imamo občutek, da zmanjšamo tisto, kar je vzbudilo občutek zavisti.

Skratka, drugega skušamo prizadeti tako, da omalovažujemo stvar, do katere čutimo zavist, da ne bi priznali zmage osebe ob sebi ali njene sposobnosti, da uspe v nečem, v čemer morda mi nismo tako briljantni. In tega seveda nočemo priznati. Besede, ki so “slabo izrečene”, izrečene z zlobo, vedno prizadenejo, a morda so najbolj nepravične tiste, ki se rodijo iz zavisti.

Katere pa so tipične fraze tistih, ki vam zavidajo?

  • “Ti imaš srečo”- Morda se zdi neškodljiva besedna zveza, vendar sproža dvom: nisem jaz tisti, ki je dober, ampak je to le sreča? To je prvi način za spodkopavanje naše varnosti in zmanjšanje naših zmogljivosti.
  • “Poznaš tega in tega, zato si tako uspešen!” Imeti znanje je vedno blagoslov, res je, ampak zakaj je vedno treba namigovati, da smo dosegli cilj s pomočjo in priporočilom, nikoli pa z lastnimi močmi?
  • “Vedno ti uspe vse doseči, jaz moram delati dvakrat več”. Zavisten človek ne bo nikoli priznal, da smo bolj primerni, pripravljeni ali smo se bolj potrudili od njega, ampak se bo vedno trudil pokazati, da je on tisti, ki trdo dela, mi pa tudi brez truda dosegamo rezultate.
  • “Želim si, da bi imel tvoje priložnosti” – Kar pomeni: ne izkoristimo svojih priložnosti (sodobna različica ljudskega reka “kdor ima kruh, nima zob”) ali pa želimo poudariti nezasluženo bogastvo in priložnosti, ki jih je treba razdeliti med druge. i
  • “Ne vem, od kod imaš vse te prijatelje/snubce”. Ta stavek združuje družbeno zavist s tistim prikritim občutkom osamljenosti, ki verjetno izhaja iz negativnosti, ki se vedno zlije na druge. Sreča v prijateljstvu in ljubezni (“imaš zlatega partnerja, on je svetnik, srečna ti” so le nekatere od različic, da si ne zaslužimo ljubezni, ki smo je deležni) je eden od sprožilcev zavisti in zato veliko stavkov je namenjenih tej temi.
  • “Ampak kako to narediš, ne razumem”. Gre za še en poskus omalovaževanja: ne verjamejo, da smo v nečem dobri, da si lahko privoščimo nakup določene stvari, da smo komu všeč, da nam uspe dobiti napredovanje ali posojilo. Bistvo teh zavistnih izrekov je vedno eno: vzbuditi dvom o drugem. In na žalost, ko besedna zveza postane govorica, se razširi kot gozdni požar in nam škodi na različnih področjih.

Kako spoznati zavistnega človeka

Vsekakor so zgoraj našteti stavki odličen alarm za prepoznavanje zavistne osebe, vendar jih pogosto podcenjujemo, če prihajajo od nekoga, ki je del našega življenja in se nam zdi pomemben. Nikakor pa ne smemo podcenjevati nenehnega spraševanja o svojih sposobnostih: prijatelj je tisti, ki se veseli zmage in te popravlja, ko delaš napake (v tvoje dobro), ne pa tisti, ki je ljubosumen na tvoje uspehe in ki diskreditira tvoje rezultate. Zavisten človek je tudi tisti, ki pred vami in za vašim hrbtom preizprašuje vaše sposobnosti z drugimi: vstopite v začaran krog ogovarjanja, ki izhaja iz zamere do vas. Lahko ga opredelimo kot pravo družbeno zavist, saj je velikokrat pod vprašajem naše mesto v družbi.

Nazadnje, zavistna oseba ni nikoli tam v času stiske in težav, razen da “uživa” v našem padcu s stavki, kot so “saj sem ti rekel”, “pač si imel srečo” ali “sem vedel” .

Komentiraj