Jesen je končno tu, z njo pa tudi priložnost za raziskovanje novih meja mode. Danes pa se bomo osredotočile na model čevlja, ki je pravzaprav zelo običajen in hkrati tudi vsestranski: Mary Jane. Smo v letu 1902, ko si R. F. Outcault, preden je ustvaril enega svojih najbolj znanih likov, Yellow Kid, izmisli strip z naslovom Buster Brown, v katerem nastopata otrok in njegova sestra, Mary Jane, ki je nosila precej prepoznavno obutev s paščkom na nartu. Ta oblika je bila navdih za ustvarjanje modela, ki je hitro postal zelo priljubljen. Tovarna čevljev iz Missourija, Brown Shoe Company, je leta 1904 pridobila pravice do uporabe likov Busterja Browna za oglaševanje svojih izdelkov in tako ustvarila konkreten model po navdihu čevljev, ki jih je nosila mala protagonistka stripa.
Sprva so bile narejene nizko pri tleh, z majhnim jermenčkom za gleženj, tako kot tiste na papirju. Mary Jane so bili na začetku svoje zgodovine dokaj osnovni, običajno črne barve, s paščkom za gleženj, ki je kmalu postal klasika za dekleta, saj združuje udobje in gracioznost ter drži nogo zelo na mestu. Z leti so se njihove meje razširile in iz otroških čevljev so postali ženski čevlji, še posebej takrat, ko so modelu dodali peto. V 30. letih 20. stoletja v Severni Ameriki in v 40. letih prejšnjega stoletja v Evropi so se Mary Jane čevlji v kinu pojavili na nogah Shirley Temple, ki jih je nosila v filmu Mala zvezda (1934), kar je prispevalo k njihovi priljubljenosti. V šestdesetih letih sta jih oboževali Twiggy in Jean Shrimpton, v zadnjih letih pa so se vrnili k uspehu po zaslugi modnih hiš, kot so Prada, Marni, Gucci, Dior in Louboutin, ki so jih vključili v svoje kolekcije.
Nosimo jih na mini, pencil krilo pa tudi na jeans. Res so čevlji, ki jih moramo imeti, tako za elegantne priložnosti kot za prosti čas. S prosojnimi ali kratkimi nogavicami pa postanejo zelo igrivi in mladostni.