Vsi vemo, da so sladkarije, čokolade, bonboni in pekovski izdelki škodljivi za naše zdravje, vendar se veliko ljudi ne zaveda, da sladkor škoduje tudi videzu. Sladkor namreč vpliva na več telesnih lastnosti. Dramatično lahko spremeni videz naših zob, teksturo kože, zabuhlost obraza, obliko telesa in drugo. Preveč sladkorja, ne glede na to, ali je dodan ali naraven, lahko škoduje zdravju, predvsem pa lahko preveč dodanega sladkorja poveča tveganje za bolezni srca, jeter, sladkorno bolezen, debelost in druga zdravstvena stanja. Da vaše telo predela krvni sladkor, trebušna slinavka sprošča hormon, imenovan inzulin. Na inzulin pomislite kot na ključ: sladkorju omogoči vstop v celice. Toda ko v vaš krvni obtok naenkrat vstopi veliko sladkorja, trebušna slinavka sprosti veliko insulina, da bi ga poskušala obdržati. Če se to dogaja dovolj pogosto, lahko razvijete insulinsko rezistenco: ko se vaše celice postopoma prenehajo odzivati ​​na insulin, se sladkor kopiči v krvnem obtoku.

Vir: Shutterstock

Dokler ne presegate priporočenih dnevnih količin dodanega sladkorja, je malo verjetno, da bi njegovo uživanje povzročilo povečanje telesne mase. Vendar več študij kaže, da so diete z veliko dodanega sladkorja povezane z debelostjo in prekomerno telesno težo. Sladkosnednost vas lahko spravi v težave, če ne odstranite sladkorja, ki se med drugim lepi na vaše zobe. Sčasoma lahko bakterije v ustih razgradijo sladkor in proizvedejo kislino. Ta kislina postopoma uniči površino zob in povzroči nastanek zobne votline. Preveč bakterij lahko povzroči tudi okužene ali vnete dlesni, kar pripelje do bolezni dlesni. Dodani sladkorji so tako posredno kot neposredno povezani s srčnimi boleznimi. Diete z več kot 20 % skupnih kalorij iz dodanih sladkorjev so povezane z visokimi ravnmi trigliceridov, vrste krvne maščobe. Povišani trigliceridi lahko povečajo tveganje za bolezni srca.

Vir: Shutterstock

Še en razlog za zmanjšanje vnosa sladkorja: lahko izboljša zdravje kože. Izločanje dodanega sladkorja vam lahko zagotovi lepši in mladostnejši videz. Uživanje preveč sladkorja namreč lahko vpliva na kolagensko matrico kože. Ta matrica daje koži kompaktno strukturo, gladek in mladosten videz. To, kar jemo, lahko vpliva na delovanje naših možganov, posledično tudi na naše razpoloženje. Na primer, uživanje zdrave prehrane, ki vključuje ribe, zelenjavo, oreščke ter sveže sadje (tj. sredozemska prehrana), je povezano z manjšim tveganjem za simptome depresije.

Komentiraj