Ne obstaja barva, ki bi bila v stanovanju prepovedana, tako kot ni mogoče vnaprej izbrati barve za vsak prostor, ki ga je treba opremiti. Izvirnost tistih, ki opremljajo in pripravljajo prostor za bivanje, je namreč pogosto v tem, da znajo izbrati posamezne barve in jih med seboj kombinirati tako, da dobijo bolj ali manj želene učinke. Kombinacije, ki so nekoč veljale za stroga pravila, so danes postale zelo blage, kar se dogaja tudi v modi. Samo pomislite na spoj med roza in rdečo, ki je bil včasih nočna mora, zdaj ga veselo nosimo. Podobno velja za mešanje različnih potiskov, ali za Armanijevo kombinacijo med temno modro in črno. Ne bom rekla, da je dovoljeno vse, a v kolikor vam je všeč in prinaša pozitivna čustva, potem je vsekakor ok. Posamezni odtenki v povezavi z različnimi barvami lahko ustvarijo nenavadne učinke, včasih presenetljive, ki popestrijo prostore in jih naredijo manj monotone. Včasih celo dajejo iluzijo, da so prostori manjši in zato udobnejši ali večji in zato bolj primerni za bivanje.
Kaj pa bela in črna
Zanimivo, ker sta v modi simbol večne elegance in podobno velja tudi za interier. Absolutizem barv, kot je popolna bela ali popolna črna, ima svoj pomen. Denimo želja po prevladi bele, ki je sinteza vseh barv ali črne, ki je absolutno pomanjkanje barv, ne pomeni odsotnosti izbire, temveč natančno voljo sporočiti brezkompromisno odločitev. Vsaka barva mora torej prinesti s seboj posebno željo, da bi okolju dala poseben ton, ga kvalificirala glede na hišo in kontekst, v katerega je vstavljena.
Prav slučajno sem naletela na Sharon, katere ime na Instagramu je cornish_homebird, in ko sem zagledala čudovite slike njenega doma, sem vedela, da jih je nujno treba deliti z vami. To je namreč živ dokaz, kako znajo barve popestriti ambient in vsak kos pohištva postane zgodba zase. Tako kot pri kompoziciji slike tudi pri določanju barve okolja in stanovanja, kromatično ne govorijo le o značaju hiše, temveč tudi o njeni prostorski percepciji. Osebnost stanovanja, še preden se oko osredotoči na detajle pohištva, na vrednost slik ali gravur na stenah, na eleganco tkanin za oblazinjenje, je takoj razvidna iz barvnih tonov in kombinacij, izbranih za opremo doma. Barva lahko tudi bistveno spremeni dimenzije in celo zaznane oblike prostora, ker deluje na zaznavne sposobnosti človeškega očesa in spodbuja z njim povezane optične učinke. Barve so torej tisto, kar najprej pade v oči, in hkrati vplivajo na razpoloženje tistega, ki vstopi v neko okolje. Odtenki, občutki in čustva, ki jih barve vzbujajo, so tisti, ki govorijo o našem okusu; torej res ni vseeno, če se odločimo za barvanje stene v svetlo ali temno barvo. Čutni vpliv barve je razviden iz dejstva, da je celoten kromatski razpon razdeljen na dve skupini barv, ki jih imenujemo tople (od rumene do rdeče z vsemi odtenki oranžne) ali hladne (od indigo do modre in zelene). Prvi nakazujejo občutek topline, intimnosti, zaščitenosti; drugi prinašajo s seboj vtis svežine in širine.
Izbira nove barve na stenah je najpogostejša oblika, s katero lahko podarite nov obraz svojemu domu. Če temu dodamo še barvito pohištvo, potem je mala, velika revolucija dejansko narejena!