Za večino od nas je začetek dneva s skodelico kave absolutna nuja. Navsezadnje ni boljšega budilca kot klokotanje mokke in njen vonj v zraku. Na žalost pa pitje kave takoj zjutraj ni zdrava navada. Čeprav je dokazano, da ima kava blagodejne učinke na naše telo, na primer, da nam daje energijo in uravnava presnovo, lahko njeno uživanje takoj, ko vstanemo iz postelje, torej na prazen želodec, povzroči negativne posledice, tako telesno kot duševno.

Za začetek lahko zaužitje kofeina na prazen želodec obremeni vaš prebavni sistem. Če dan začnete samo z espressom, boste pospešeno proizvajali želodčno kislino in če še niste ničesar pojedli, lahko kislina poškoduje želodčno sluznico in povzroči prebavne motnje. To velja tudi za kavo brez kofeina. Vendar to ni edino tveganje.

Po mnenju strokovnjakov lahko pitje kave na prazen želodec povzroči živčnost, tresenje in druge učinke, vključno s spremembami razpoloženja. Prav tako lahko poudari simptome anksioznosti, pa tudi poveča srčni utrip, razdražljivost in nezmožnost koncentracije.

To se zgodi zato, ker kava spodbuja nastajanje kortizola, stresnega hormona. Medtem ko je nekaj kortizola pomembno za uravnavanje krvnega sladkorja, krvnega tlaka in metabolizma, lahko čezmerne količine v daljšem časovnem obdobju povzročijo visok krvni tlak, neurejene ravni sladkorja v krvi, kar lahko povzroči sladkorno bolezen in izgubo kostne gostote.

Kaj torej piti zjutraj, namesto kave, da se zbudite s pravo energijo?

Strokovnjaki najprej priporočajo, da popijete vsaj dva kozarca vode. Pitje vode na prazen želodec pomaga izločati ne le toksine, ampak tudi maščobne obloge, ki se kopičijo v telesu. Dejansko bi glede na raziskavo, objavljeno v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, pitje vode na prazen želodec zgodaj zjutraj pomagalo pospešiti metabolizem za približno 24 %. Druga rešitev bi lahko bilo pitje sadnih sokov in smutijev, ki pomagajo ohranjati telo hidrirano in podpirajo prebavo.

Komentiraj