Negativni komentarji zelo vplivajo na nas, v dobrem in slabem: lahko so nizek udarec za našo samozavest ali spodbuda, da ne obupamo ali da vedno ostanemo to, kar smo. Večina nas je v vsakdanjem življenju deležna žalitev, sarkastičnih komentarjev ali negativnih povratnih informacij. Vendar nismo ustvarjeni, da bi se soočali s hudourniki kritik, zato pogosto pademo pod to breme. Besede lahko bolijo in medtem ko se lahko fizične rane zacelijo v tednih, nas lahko negativni komentarji zaznamujejo za vse življenje ali pa nas oblikujejo z močjo, za katero prej nismo vedeli, da jo imamo. Toda zakaj se to dogaja in ali ne moremo ignorirati kritike?

Zakaj nas prejemanje negativnih komentarjev tako prizadene – Foto: Pinterest
Zakaj nas prejemanje negativnih komentarjev tako prizadene – Foto: Pinterest

Slaba stran negativnega komentiranja

Negativni komentarji očitno lahko negativno vplivajo na nas, tako zelo, da postanejo veliko breme. Tisti krivični nas najprej doletijo nepričakovano in nas prizadenejo, ker niso zasluženi: pogosto se na takšno krivico sploh ne znamo odzvati, drugič tovrstni komentarji kot obrambna reakcija iz nas izvabijo najhujše. V obeh primerih gre za nekaj, kar uspe zmotiti naš mir. Kadar ne vemo, ali se negativni komentar nanaša na nekaj resničnega, nas lahko zmede, zaradi česar dvomimo o vsem. V nas se ustvari stanje tesnobe, ki nas ujame v limb negotovosti. Ko je negativen komentar namenjen naši močni točki, lahko izgubimo potrpljenje in se celo odzovemo agresivno, včasih nesorazmerno. Če pa je usmerjeno v tisto, za kar vemo, da je naša šibka točka, se lahko naša varnost sesuje v minuti.

Drugi ljudje pogosto ne vedo, kakšne bitke bijemo vsak dan in zaradi česa trpimo, ti komentarji pa so nespoštljivi, saj je udarjanje v šibko točko nekoga vedno nepoštena poteza.

Vsekakor pa ti negativni občutki vplivajo na naše dni, nam odvzamejo fokus in nas vodijo k prepričanju, da imamo veliko napak.

Zakaj nas prejemanje negativnih komentarjev tako prizadene – Foto: Pinterest

Pozitivna stran negativnega komentiranja

Prepričani smo, da je treba ceniti le konstruktivno kritiko, namesto tega pa bi morali imeti možnost nekaj pridobiti tudi iz destruktivne kritike. Zakaj? Močnejši smo ali pa se moramo vsaj naučiti biti. Kritika nam mora pomagati, da se izboljšamo, in kadar je nepoštena, moramo imeti možnost, da nas ne prizadene. Negativna kritika nas lahko spodbudi, da smo vedno boljši ali da ostanemo zvesti sami sebi. Dva načina sta torej lahko posledica napada. Eno je, da kritiko cenimo, razumemo, koliko se je dotaknila resnic, ki nam jih nihče ni povedal (ali jih nismo želeli videti), in zato razumemo, kako narediti naslednjič bolje. Pozornost do kritike in sebe, ne zato, da bi prenehali prejemati kritike, ampak zato, da se izboljšamo in se ne pustimo več prizadeti v svojih šibkih točkah. Drugo pa je, da še vedno verjamemo v to, kar smo, ne glede na negativne komentarje, ki nas ne prizadenejo, ker smo ponosni nase. Namesto da bi se zmanjšala, naša samozavest raste, kar je največje darilo, ki si ga lahko podarimo.

Zakaj nas prejemanje negativnih komentarjev tako prizadene – Foto: Pinterest

Fenomen negativne pristranskosti

Ne glede na to, ali gre za kritiko, ki jo mirno izreče učitelj v šoli, ali za kruto pripombo, vrženo v žaru prepira s prijateljem ali nekom, ki nam je drag, si zaradi pojave, imenovane negativna pristranskost, ponavadi zapomnimo kritiko veliko bolje kot pozitivne komentarje. S to pristranskostjo, ki je univerzalna težnja negativnih čustev, da na nas vplivajo močneje kot pozitivna, je dejansko mogoče pojasniti celo vrsto kompleksnih učinkov. Priganja nas, da smo zelo pozorni na grožnje in pretiravamo v iskanju nevarnosti, pa tudi da dajemo težo negativnim komentarjem, ki bi jih vsekakor lahko prezrli, a tega ne storimo.

Zakaj nas prejemanje negativnih komentarjev tako prizadene – Foto: Pinterest

Duševne rane

V nekaterih primerih lahko negativni komentarji ljudi, ki jih imamo radi, povzročijo “duševne rane” in trajne zamere, ki pripeljejo do razpada odnosov. Raziskovalci z Univerze v Kentuckyju v ZDA so ugotovili, da se razmerja le redko rešijo, če partnerja ignorirata težave v zvezi in ostaneta »pasivno zvesta«. Ne odločajo toliko dobre, konstruktivne stvari, ki jih partnerja naredita ali ne naredita drug za drugega, ampak bolj destruktivne stvari, ki jih naredita ali ne naredita kot odziv na težave.

Komentiraj