Ko gre za nakupovanje oblačil, je vedno privlačno najti dobro ponudbo. Vendar pa je pomembno razmisliti o tem, kaj se skriva za izjemno nizkimi cenami, ki jih ponujajo nekatera podjetja, kot je Shein, ali druge skrajno poceni modne znamke. Seveda Shein ni edini, a princip njihove filozofije je zelo enostaven in žal tudi sodoben: kupiš za izredno malo denarja, če ti ne ustreza, pa vržeš v smeti, saj se vračilo preprosto ne splača. To je tudi sistem, s katerim vzgajamo mlado generacijo in posledično postane vse površinsko, ne le moda, tudi odnosi, prijateljstvo, ljubezen, služba. Ne vem, kakšno je vaše mnenje, a zdi se, da smo izgubili kompas in s tem kaznujemo naravo, denarnico in hkrati tudi “stare vrednote”, ki bi jih bilo dobro imeti.
Tu je nekaj razlogov, zakaj bi se morali izogibati temu, da kupujete pri takih ponudnikih:
- Nizka kakovost materialov: Poceni moda pogosto uporablja slabe kakovosti materialov, kar pomeni, da se oblačila hitro obrabijo, raztegnejo ali celo raztrgajo. To pomeni, da boste kmalu morali kupiti nova oblačila, kar vodi v večjo porabo in onesnaževanje okolja.
- Etika proizvodnje: Večina poceni modnih podjetij ne upošteva standardov poštene in etične proizvodnje. To lahko pomeni izkoriščanje delavcev v tovarnah v tretjih državah, slabe delovne pogoje in nepravično plačilo. Nakupovanje pri teh podjetjih pripomore k podpori takšnemu izkoriščanju.
- Okoljski vpliv: Proizvodnja poceni oblačil pogosto vključuje uporabo škodljivih kemikalij in procesov, ki negativno vplivajo na okolje. Poleg tega se večina teh oblačil hitro zavrže, kar vodi v povečanje odpadkov in onesnaževanja okolja.
- Neetični trendi: Podjetja, kot je Shein, so bila kritizirana zaradi promocije neetičnih trendov, kopiranja dizajnov drugih blagovnih znamk in spodbujanja hitrega oblačenja, ki spodbuja potrošništvo na račun trajnosti in kakovosti.
Kot mama skoraj najstnice vem, kako je težko držati otroke, sploh punčke ali pač mlade ženske, stran od strani, ki obljubljajo svet za nič denarja. Na sliki je marsikdaj vse top, v resnici pa je prava žalost. Ne samo sintetika, tudi slab vonj, izredno majhne številke, slabo narejeno ali pa naročiš v eni barvi in pride v drugi, ker “prava ni bila na zalogi”. Skratka, vse skupaj diši po nategu in vsi pademo v to mrežo, saj so običajno prav nizkocenovne znamke tiste, ki najbolj cvetijo, lastniki so milijonarji in rast podjetja se samo še vzpenja. Dejstvo je tudi to, da pri njih najdeš obleko za 10 evrov, ki izgleda dokaj enaka kot tista, ki jo imajo denimo na Asosu za 70 ali več. Dolgoročno gledano pa bo gotovo tista z Asosa dlje zdržala, tudi zato, ker so šivi vsaj malo bolje narejeni.
Danes je po svoje težko razumeti, katere stvari so vsaj približno kvalitetne in katere so skoraj za v smeti, sploh takrat, ko kupujemo preko spleta; cena pomaga, a ne vedno, indikator izredno nizke kakovosti pa je vseeno smešna cena, saj je za 10 evrov nemogoče imeti dober material, dobre šive, normalno pakiranje in šivanje nekoga, ki stoji za vsem tem. Plus potni stroški, seveda … In ne pozabimo na to, da ko se pridno ovijemo v sintetko in paradiramo v njej cel dan, koža ne diha, rezultat pa je zato lahko katastrofalen; morda ne danes ali jutri, a kot vemo vse te napake plačamo kasneje, z davkom. O tem je dobro obvestiti mlajšo generacijo, ki še ni razumela, da ni večna (leta so pač takšna in morda smo bile tudi me, na drugačen način, podobne). Namesto nakupovanja pri podjetjih, ki se osredotočajo na izjemno nizke cene, je pametno razmisliti o nakupu pri podjetjih, ki zagotavljajo kakovostna oblačila, izdelana z upoštevanjem etičnih in okoljskih standardov. Čeprav se morda zdi dražje na začetku, je dolgoročno bolj trajnostno in etično ter prispeva k boljšemu svetu za vse.
6 Comments
Big like za ta prispevek. In tema, ki bi jo bilo treba bolj izpostavljati. Se nikoli nisem kupila nic od Shein, ne pri veleslavnemu Temu in ne vem katere izkoriscevalske prodajalne poliestra se obstajajo. Ok, imam najstnika, mogoce malo lazje kot najstnica, sam moj ve zakaj ne in zakaj kupimo, kar pac kupimo in ve, da mami ne pade na pamet kupovat poliester, sploh kupovati to plastiko v Aziji, kjer nimajo nobenih standardov kot EU in nam lahko prodajo cisto vse, kar pri nas trgovci niti pod razno ne smejo dat na police.
Zato je najbolje kupovati v trgovinah z oblacili iz druge roke, z nekaj srece se da dobiti neverjetne kose, pogosto celo visoko-razrednih blagovnih znamk. Za. Ceno Sheina. Tistim, ki se niste poskusili, vsekakor toplo priporocam. So prava Aladinova jama.
Pozdravljena draga Lorella!
Hvala za krasen članek. Se popolnoma strinjam.
Bi vas pa prosila za nasvet. Nikakor se ne znam odločiti. Na internetu sem odkrila špansko znamko Polin et moi. Meni osebno so njihova oblačila zelo lepa. Vendar, ko pogledam sestavo kakšne krasne obleke vidim da je iz 100% poliestra. Cena okoli 90eur. Mislite da se jo vseeno splača kupiti kljub temu da je cena višja, boljše kakovosti, ali vseeno prevladuje dejstvo, da je material poliester in si v njem cel dan in te to dejstvo odvrne od nakupa.
Hvala za odgovor in objem.
Draga Katja, hvala za poslano. Znamke ne poznam, sem šla zdaj pogledat in hkrati sem videla recenzije na Trustpilot in niso ravno dobre. Sestava oblek je tako ali drugače vedno problem, vsekakor se mi zdi cena kar visoka za sintetično. Težko svetujem: pri meni je tako, da včasih tudi tvegam in vzamem obleko, če mi je zelo všeč. Poglejte morda še izbor na Sezane.com, kvaliteta je gotovo boljša, je la res, da njihove obleke niso tako “cort” kot te ❤️
Hvala za nasvet, se zdaj lažje odločim.❤️
Hvaležna sem, da z nami delite vse nasvete, spletne strani oblačil, Chicwish je pa sploh top❤️
Hvala draga Katja, me veseli!